Aten Mini Displayport (m) To Vga (f) Adapter Vc920-at
$36.00
| SKU: | 236272 |
|---|---|
| MPN: | VC920-AT Link |
| Manufacturer: | http://www.aten.com/global/en/ |
| Brand: | Aten |
| Warranty: | 1 Year Manufacturer's return to base |
| Availability: |
Preorder 2-3 weeks |
| Fright Estimate |
Description
▼
Mini DisplayPort to VGA Adapter
VC920
VC920
The Mini DisplayPort to VGA Adapter allows you to connect a device with a Mini DisplayPort to a Display with a VGA connector.
The adapter is perfect for Mac series products, including MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, Mac mini and Mac Pro.
The adapter is perfect for Mac series products, including MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, Mac mini and Mac Pro.
- Supports VGA, SVGA, XGA, SXGA, UXGA and resolutions up to 1920x1200(PC) / 1080p(HDTV)
- Supports Mac Products including MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, Mac mini and Mac Pro
- No software or driver installation needed
Specifications
▼
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x Mini DisplayPort Male (White) |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x HDB-15 Female (Blue) |
| Video | |
| Max. Pixel Clock | 165 MHz |
| Max. Resolution | Up to 1920 x 1200 |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 50 ºC |
| Storage Temperature | -20 - 60 ºC |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Plastic |
| Weight | 0.04 kg ( 0.09 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 20.00 x 4.30 x 2.01 cm (7.87 x 1.69 x 0.79 in.) |
| Carton Lot | 40 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
Vendor Info
▼
The Mini DisplayPort to VGA Adapter allows you to connect a device with a Mini DisplayPort to a Display with a VGA connector.
The adapter is perfect for Mac series products, including MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, Mac mini and Mac Pro.
- Supports VGA, SVGA, XGA, SXGA, UXGA and resolutions up to 1920x1200(PC) / 1080p(HDTV)
- Supports Mac Products including MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, Mac mini and Mac Pro
- No software or driver installation needed

Reviews
▼