Aten Mini Displayport (m) To Dvi-d (f) Adapter Vc960-at
$31.00
| SKU: | 236274 |
|---|---|
| MPN: | VC960-AT Link |
| Manufacturer: | http://www.aten.com/global/en/ |
| Brand: | Aten |
| Warranty: | 1 Year Manufacturer's return to base |
| Availability: |
Preorder 2-3 weeks |
| Fright Estimate |
Description
▼
Mini DisplayPort to DVI Adapter
VC960
VC960
The Mini DisplayPort to DVI Adapter allows you to connect a device with a Mini DisplayPort to a Display with a DVI connector.
The adapter is perfect for Mac series products, including MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, Mac mini and Mac Pro.
The adapter is perfect for Mac series products, including MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, Mac mini and Mac Pro.
- Supports VGA, SVGA, XGA, SXGA, UXGA and resolutions up to 1920x1200(PC) / 1080p(HDTV)
- Supports Mac Products including MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, Mac mini and Mac Pro
- No software or driver installation needed
Specifications
▼
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x Mini DisplayPort Male (White) |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x DVI-I Female (White)* *VC960 Only supports digital signal transmission. |
| Video | |
| Max. Pixel Clock | 165 MHz |
| Max. Resolution | Up to 1920 x 1200 |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 50 ºC |
| Storage Temperature | -20 - 60 ºC |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Plastic |
| Weight | 0.05 kg ( 0.11 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 20.00 x 4.30 x 2.01 cm (7.87 x 1.69 x 0.79 in.) |
| Carton Lot | 40 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format |
Vendor Info
▼
The Mini DisplayPort to DVI Adapter allows you to connect a device with a Mini DisplayPort to a Display with a DVI connector.
The adapter is perfect for Mac series products, including MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, Mac mini and Mac Pro.
- Supports VGA, SVGA, XGA, SXGA, UXGA and resolutions up to 1920x1200(PC) / 1080p(HDTV)
- Supports Mac Products including MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, Mac mini and Mac Pro
- No software or driver installation needed

Reviews
▼