Aten Mini Displayport (m) To Hdmi (f) Adapter Vc980-at
$36.00
| SKU: | 236276 |
|---|---|
| MPN: | VC980-AT Link |
| Manufacturer: | http://www.aten.com/global/en/ |
| Brand: | Aten |
| Warranty: | 1 Year Manufacturer's return to base |
| Availability: |
Preorder 2-3 weeks |
| Fright Estimate |
Description
▼
Mini DisplayPort to HDMI Adapter
VC980
VC980
The Mini DisplayPort to HDMI Adapter allows you to connect a device with a Mini DisplayPort to a Display with an HDMI connector.
The adapter is perfect for Mac series products, including MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, Mac mini and Mac Pro.
- Supports VGA, SVGA, XGA, SXGA, UXGA and resolutions up to 1920x1200(PC) / 1080p(HDTV)
- Supports Mac Products including MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, Mac mini and Mac Pro
- Supports Dolby True HD and DTS HD Master Audio
- No software or driver installation needed
- Audio enabled
Specifications
▼
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x Mini DisplayPort Male (White) |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Video | |
| Max. Pixel Clock | 165 MHz |
| Max. Resolution | Up to 1920 x 1200 |
| Audio | |
| Output | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0 - 50 ºC |
| Storage Temperature | -20–60 ºC |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Physical Properties | |
| Housing | Plastic |
| Weight | 0.03 kg ( 0.07 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 19.00 x 2.10 x 1.11 cm (7.48 x 0.83 x 0.44 in.) |
| Carton Lot | 40 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format. |
Vendor Info
▼
The Mini DisplayPort to HDMI Adapter allows you to connect a device with a Mini DisplayPort to a Display with a HDMI connector.
The adapter is perfect for Mac series products, including MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, Mac mini and Mac Pro.
- Supports VGA, SVGA, XGA, SXGA, UXGA and resolutions up to 1920x1200(PC) / 1080p(HDTV)
- Supports Mac Products including MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, Mac mini and Mac Pro
- Supports Dolby True HD and DTS HD Master Audio
- No software or driver installation needed
- Audio enabled

Reviews
▼