Aten Displayport (m) To Hdmi (f) Adapter Vc985-at
| SKU: | 236278 |
|---|---|
| MPN: | VC985-AT Link |
| Manufacturer: | http://www.aten.com/global/en/ |
| Brand: | Aten |
| Warranty: | 1 Year Manufacturer's return to base |
| Availability: |
Preorder 2-3 weeks |
| Fright Estimate |
Description
VC985
The VC985 is a DisplayPort to HDMI adapter, allowing you to connect your device’s DisplayPort output to the HDMI input of a TV or other display.
The VC985 provide a cost-effective yet high performance signal conversion solution. This adapter is therefore perfect for computers and notebooks, supporting display resolutions of up to 1080p (1920x1080@60Hz).
- Supports VGA, SVGA, XGA, SXGA, UXGA and resolutions up to 1080p (HDTV)
- Audio Supported
- No software or driver installation required
Specifications
| Video Input | |
| Interfaces | 1 x DisplayPort Male (White) |
| Video Output | |
| Interfaces | 1 x HDMI Type A female (Black) |
| Video | |
| Max. Pixel Clock | 165MHz |
| Compliance | DP1.1a |
| Max. Resolution | 1920 x 1080@60HZ |
| Audio | |
| Output | 1 x HDMI Type A Female (Black) |
| Environmental | |
| Humidity | 0 - 80% RH, Non-Condensing |
| Operating Temperature | 0 - 50 ºC |
| Storage Temperature | -20–60 ºC |
| Physical Properties | |
| Housing | Plastic |
| Weight | 0.04 kg ( 0.09 lb ) |
| Dimensions (L x W x H) | 18.00 x 4.50 x 1.50 cm (7.09 x 1.77 x 0.59 in.) |
| Carton Lot | 40 pcs |
| Note | For some of rack mount products, please note that the standard physical dimensions of WxDxH are expressed using a LxWxH format |
Vendor Info
The VC985 is a DisplayPort to HDMI adapter, allowing you to connect your device’s DisplayPort output to the HDMI input of a TV or other display.
The VC985 provide a cost-effective yet high performance signal conversion solution. This adapter is therefore perfect for computers and notebooks, supporting display resolutions of up to 1080p (1920x1080@60Hz).
- Supports VGA, SVGA, XGA, SXGA, UXGA and resolutions up to 1080p (HDTV)
- Audio Supported
- No software or driver installation required
