Asus VG279Q Gaming Monitor 27" FHD 1920X1080
3Ms 144Hz 100Mil:1 Dp Hdmi Dvi-D Spk H/Adj 3Yr Wty Vg279Q
$488.00
| SKU: | 287994 |
|---|---|
| MPN: | VG279Q |
| Brand: | Asus |
| Warranty: | 1 Year Manufacturer's return to base |
| Availability: |
Preorder 2-3 weeks |
| Fright Estimate |
Description
▼

Specifications
▼
| Product Description | ASUS VG279Q - LED monitor - Full HD (1080p) - 27" |
| Device Type | LED-backlit LCD monitor - 27" |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 144 Hz |
| Brightness | 400 cd/m� |
| Contrast Ratio | 1000:1 / 100000000:1 (dynamic) |
| Response Time | 1 ms (MPRT); 3 ms (grey-to-grey) |
| Colour Support | 16.7 million colours |
| Input Connectors | HDMI, DVI-D, DisplayPort |
| Display Position Adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Screen Coating | Anti-glare |
| Colour | Black |
| Dimensions (WxDxH) - with stand | 61.9 cm x 50.6 cm x 21.1 cm |
| Weight | 5.6 kg |
| Compliant Standards | UL, VCCI, BSMI, cUL, WHQL, CB, CCC, FCC, RoHS, KCC, WEEE, PSE Mark, MEPS, J-MOSS, ErP Ready, E-Standby, UkrSEPRO, RCM, CEL level 1, TUV Rheinland Low Blue Light Certification, CU, TUV Rheinland Flicker Free Certification |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
Reviews
▼